Kupcy meblowi z 59 krajów na targach MEBLE POLSKA 2018

11 pawilonów o powierzchni 62 000 mkw zajęła ekspozycja największego biznesowego wydarzenia wnętrzarskiego w Europie Środkowo-Wschodniej, które odbyło się w Poznaniu od 6 do 9 marca 2018. W bloku targów Meble Polska, Home Decor i arena DESIGN uczestniczyło 23 609 osób, w tym 20 885 profesjonalnych zwiedzających z 59 krajów. Oczywiście obecna na targach była też POLSKA FUNDACJA KONSORCJÓW EKSPORTOWYCH ze swoją misją handlową.

Handlowcy z całego świata

– W międzynarodowych kontraktacjach meblowych w Poznaniu uczestniczyli przedstawiciele najważniejszych grup zakupowych i sieci handlowych z całego świata – mówi dyrektor targów MEBLE POLKA Józef Szyszka. – Wystawcy targów zgodnie podkreślali wysoką jakość profilu zwiedzających oraz wskazywali na szczególnie liczną obecność kluczowych handlowców dysponujących największymi budżetami zakupowymi – dodaje. Udział zwiedzających z zagranicy wyniósł aż 34 proc. Najliczniejszą grupę wśród zagranicznych kupców stanowili Niemcy (14,6 proc.). Na drugą pozycję wysforowali się Czesi (7,6 proc.), którzy w tym roku wyprzedzili kupców z Wielkiej Brytanii (7,5 proc.). Po rocznym spadku liczby odwiedzających z Ukrainy, którego przyczyną była niestabilna sytuacja polityczna u naszego wschodniego sąsiada, liczba gości z tego kraju znów znacząco wzrosła. Ukraińcy stanowili czwartą największą grupę wśród zwiedzających z zagranicy (6,3 proc.). Bardzo duży, skokowy wręcz wzrost liczby zwiedzających zanotowano w Poznaniu także wśród gości z Rosji (trzykrotny wzrost!), Rumunii, Białorusi, Izraela, Bułgarii, Danii, Bośni i Hercegowiny, Grecji, Chin i Stanów Zjednoczonych. Pojawili się także zwiedzający z wielu nowych, egzotycznych rynków, jak np. z Bahrajnu, Gwatemali, Korei Południowej, Libanu, Iraku, Japonii i Kuwejtu.

Globalny salon meblowy

Największą powierzchnię w pawilonach zajęła ekspozycja targów MEBLE POLSKA, będących najbardziej kompleksową prezentacją oferty eksportowej polskiego przemysłu meblarskiego na świecie. Po ośmiu latach od zmiany formuły na ściśle biznesową poznańskie targi meblowe znajdują się w czołówce najważniejszych spotkań tej branży w Europie. Nowe propozycje zaprezentowali wszyscy najważniejsi polscy producenci mebli zainteresowani poszukiwaniem nowych eksportowych kontaktów biznesowych.

Oferta tegorocznych targów meblowych w Poznaniu była bardzo urozmaicona. Obok mebli z płyty meblowej na stoiskach zobaczyć można było wiele ciekawych kolekcji z litego drewna i inne meble klasy premium. Wiele wzorniczych perełek znalazło się w dużej prezentacji mebli tapicerowanych. Targi uzupełniła bogata oferta materacy. Część ekspozycji prezentowana była w ramach zamkniętych przestrzeni (tzw. secret rooms) dostępnych dla kluczowych kupców. Wystawę targów Meble Polska wzbogacił ciekawy program wydarzeń towarzyszących. Cykl seminariów dla branży meblarskiej przygotowała Ogólnopolska Izba Gospodarcza Producentów Mebli. W jego trakcie można było dowiedzieć się m. in. jak zatrudnić najlepszych doradców klienta w sklepie meblowym i jak ich efektywnie szkolić i motywować,  jak zwiększyć lojalność klientów salonu oraz jak  prawidłowo kalkulować i rozliczać koszty na produkty i klientów przedsiębiorstwa meblowego?  Podczas seminariów mowa była także m. in. o  możliwościach prowadzenia działalności produkcyjnej w USA, zmianach w normach meblowych i nowoczesnych technologiach w networkingu.

Złoty Medal MTP

Pierwszego dnia targów MEBLE POLSKA 2018 na uroczystej gali wręczone zostały Złote Medale MTP dla najlepszych produktów prezentowanych na targach. Tym prestiżowym wyróżnieniem sąd konkursowy uhonorował w tym roku 15 produktów:

 • EXE – HILDING ANDERS POLAND Sp. z o.o., Murowana Goślina
 • ZIP – HILDING ANDERS POLAND Sp. z o.o., Murowana Goślina
 • MOLINA – Fabryka Mebli „WERSAL” Kaczorowscy Sp.j., Baranów
 • Krzesło SIT – DREWSYSTEM PPU Skorupski-Wójcik Sp.j., Wielopole Skrzyńskie
 • SPOLETO – MEBLOMAK Sp. z o.o., Rumia
 • PAQUBED – Maform Kft, Węgry, Zgłaszający: HOME CONCEPT Sp. z o.o., Elbląg
 • CESAR – „POLDEM” Sp. z o.o., Grupa POLDEM Łódź
 • RIVIERA – „POLDEM” Sp. z o.o., Grupa POLDEM Łódź
 • ASPEN – Fabryka Mebli TARANKO Aleksander Taranko, Morąg
 • BROLO – MEBLE WÓJCIK Sp. z o.o., Elbląg
 • MAGNUM – HOME CONCEPT Sp. z o.o., Elbląg
 • Meble Kuchenne VALENTIA – Stolarstwo Usługi Meblowo Budowlane Adrian Halupczok (marka: Halupczok Kuchnie i Wnętrza), Krzyżowa Dolina
 • RAUMA – BLACK RED WHITE S.A., Biłgoraj
 • VIA – Fabryka Mebli TARANKO Aleksander Taranko, Morąg
 • MONACO – Fabryka Mebli TARANKO Aleksander Taranko, Morąg

Trendy na HOME DECOR

Okazją do wnętrzarskich inspiracji dla handlowców i projektantów z kraju i zagranicy była kolejna bardzo udana edycja Targów HOME DECOR. Tegoroczna ekspozycja była nie tylko większa niż w latach ubiegłych, ale zauważalnie podniosła się także jakość prezentowanej na stoiskach oferty. Swoją polską premierę miało w Poznaniu kilka bardzo obiecujących marek dekoracyjnych, które sądząc po pozytywnym odbiorze wśród zwiedzających powinny szybko zadomowić się na naszym rynku. Wyjątkowo silna była w tym roku reprezentacja prestiżowych marek oświetleniowych. Nie zabrakło wystawców związanych z wyposażeniem kuchni i łazienki. Aktualne kolekcje na kolejny sezon zaprezentowali także producenci tkanin.

Kompaktowym przeglądem najnowszych trendów i bogatym źródłem wnętrzarskich inspiracji była przestrzeń Bloggers Zone przygotowana już po raz piąty przez blogerki specjalizujące się w tematyce dekoracji i wyposażenia wnętrz. Aranżacja w strefie Bloggers Zone powstała w oparciu o meble z oferty wystawców targów Meble Polska, które uzupełnione zostały dekoracjami firm prezentujących swój asortyment na targach Home Decor i arena DESIGN. Absolutną nowością były warsztaty „Budowanie atmosfery zapachem” przygotowane przez Martę Siembab – jedynego w Polsce senseliera, profesjonalnego trenera zapachowego.

Dekada z designem w Poznaniu

Organizując po raz pierwszy w 2009 roku arenę DESIGN Międzynarodowe Targi Poznańskie miały gotowy pomysł na wydarzenie, które byłoby skierowane zarówno do producentów, architektów wnętrz, projektantów jak i do studentów szkół wyższych o profilu artystycznym oraz technicznym. – arena DESIGN od początku istnienia akcentowała swój biznesowy charakter. Była i jest odpowiedzią na potrzeby producentów, którzy mają już coraz większą świadomość o konieczności współpracy z projektantami. W tym roku o swoich doświadczeniach w tym obszarze mówili wyjątkowi goście. Pierwszego dnia był to pracujący dla znakomitej marki Ligne Roset duet Patrice Bert i Christian Werner. Natomiast drugiego dnia wątek ten kontynuowali Job Smeets i Luza Mazza z firmy Slamp – mówi Małgorzata Czubak, dyrektor projektu arena DESIGN.

Motywem przewodnim jubileuszowej edycji areny DESIGN były POKOLENIA/GENERATIONS. Wokół tego hasła koncentrował się także program wydarzenia. Sporo zatem było o projektowaniu z myślą o osobach starszych, ale też o tym jak wykorzystywać w procesie projektowym wizję i kreatywność młodych ludzi.

Pokochaj oryginał

Ważnym elementem targów były także wystawy specjalne – ?WE #loveOriginals, VIVA light, Start-Design!-Up oraz konkurs TOP DESIGN. Pierwsza powstała z inicjatywy stowarzyszenia #loveOriginal i została zorganizowana w Polsce po raz pierwszy. Jej celem było zaprezentowanie ikon designu oraz podkreślenie ich autorskiej tożsamości. – Naszym marzeniem jest świat bez podróbek. Nasza ekspozycja miała przekonywać odbiorców jak ważny jest szacunek dla twórcy – tłumaczy prezes stowarzyszenia #loveOriginal Berenike Milkowska-Milbrodt. Na wystawie VIVA light, która z roku na rok zwiększa swoją powierzchnię, można było zobaczyć np. lampy – świetlne totemy zaprojektowane przez gościa specjalnego Joba Smeets dla marki Slamp. Ciekawe i cieszące się sporym zainteresowaniem stoisko miały też start-upy, które design traktują jako element budowania swojej przewagi konkurencyjnej na rynku. Z kolei na wystawie TOP DESIGN można było zobaczyć produkty, które jury nagrodziło znakiem TOP DESIGN award 2018. W tym roku to oznaczenie otrzymało 9 produktów, reprezentujących 7 różnych kategorii tematycznych.

Kolejna edycja bloku targów MEBLE POLSKA, HOME DECOR i arena DESIGN odbędzie się w Poznaniu w dniach 12-15 marca 2019 r.