Relacja z targów EUROTOOL 2016 Kraków

targiW zeszłym tygodniu w Krakowie odbyły się Międzynarodowe Targi Obrabiarek, Narzędzi i Urządzeń do Obróbki Materiałów EUROTOOL. Na tych targach swoje stoiska oprócz firm zapewniających specjalistyczne urządzenia z branży metalowej, miały również firmy zapewniające usługi dla biznesu. Jedną z takich firm była Polska Fundacja Konsorcjów Eksportowych.

W trakcie 3 dni imprezy, na obu hala EXPO Kraków miały miejsce różnego rodzaju konferencje i wykłady, poświęcone zarówno najnowszym technologiom jak i trendom branży. Oczy gości odwiedzających targi mogły w szczególności cieszyć zaprezentowane maszyn do obróbki metalu jak również najnowsze modele drukarek 3D i skanerów 3D. Duża liczba wystawców, szczególnie z sektora średnich i dużych firm, pozwoliła na prezentację bardzo ciekawych urządzeń i rozwiązań technologicznych. Dzięki temu cała impreza miała charakter dynamicznej imprezy i praktycznej prezentacji możliwości sprzętów, co z pewnością cieszyło wszystkich odwiedzających.

Jak zostaliśmy poinformowani przez organizatora, liczba osób odwiedzających targi (ze wstępnych szacunków) powinna być zbliżona do liczby z roku ubiegłego. Liczba wystawców była natomiast wyższa.

Jak wyglądały targi z perspektywy naszej firmy? Celem z którym przyszliśmy na targi było nawiązanie relacji z przedsiębiorcami, którzy planują eksport swoich produktów zagranicę. Nasze stoisko w szczególności cieszyło się zainteresowaniem średnich firm, które planują zarówno uskutecznić swój eksport jak również wejść ze swoimi produktami na nowe rynki. Jednym firmom mogliśmy od razu zaproponować usługę stworzenia strategii eksportu jak również pomoc przy zdobyciu środków zarówno z programów unijnych (m.in z program GO TO BRAND), a drugim udział w konsorcjum eksportowym.. Okazuje się że większość firm upatruje swoich szans w nawiązaniu relacji z dystrybutorami bądź klientami z rynków zagranicznych poprzez udział w międzynarodowych imprezach targowych. Jest więc to szczególna okazja dla firm na pozyskanie zewnętrznego finansowania na ten cel, a tym samy udział z innymi firmami z branży w kooperacji.

Z ciekawostek warto wspomnieć odwiedziny naszego stoiska przez pracowników Belgijskiej Ambasady w Polsce, którzy chcieli poznać szczegóły dotyczące idei konsorcjów eksportowych – które tworzy nasza Fundacja. Okazuje się, iż taka idea jest bardzo dobrze znana szczególnie w krajach rozwiniętych zachodniej Europy, gdzie liczne przedsiębiorstwa zrzeszają się aby wspólnie realizować swoje cele eksportowe.

Na koniec, czy warto było wziąć udział w targach? Z całą pewnością tak, nawiązaliśmy bardzo konkretne znajomości które w niedalekiej przyszłości z pewnością pozwolą PFKE pomóc przy eksporcie kolejnym firmom, a tym samym przyczynimy się do promowania polskich marek za granicą.

Jeśli chcielibyście Państwo poznać szczegóły projektów UE bądź idei Konsorcjum Eksportowego – zapraszamy do kontaktu.